Wczoraj, tj. 30.03.2022 r. otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na zapytanie skierowane w dniu 18.03.2022 r. przez Doering & Partnerzy.
Aktualne informacje dot. projektu ustawy o sygnalistach
Ministerstwo Rodziny i Polityki Socjalnej odpowiada:
/…./ w nawiązaniu do wystąpienia z dnia 18 marca br. w sprawie etapu prac legislacyjnych dotyczących projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (UC101), mającego na celu wdrożenie postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, Departament uprzejmie informuje, iż ww. projekt w dniu 18 października 2021 r. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania przez partnerów społecznych oraz konsultacji publicznych.
W trakcie tych uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych do Ministerstwa napłynęły liczne uwagi, które potwierdziły duże zainteresowanie projektowanymi przepisami, co wynika głównie z szerokiego zakresu podmiotowego i przedmiotowego dyrektywy 2019/1937. Wymusiło to dokonanie ponownej analizy oraz znaczącej modyfikacji projektowanych przepisów ustawy, celem zaproponowania kompromisowych rozwiązań prawnych.
Obecnie w Ministerstwie trwa redagowanie ostatecznej wersji przepisów projektu.
Z uwagi na znaczny zakres dokonanych zmian wkrótce projekt zostanie skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych.
Na tym etapie prac nie jest możliwe oszacowanie terminu zakończenia prac nad projektem, jak również jednoznacznego przesądzenia o wydłużeniu vacatio legis dla tej ustawy. /…/
Proszę o informację, czy po wyborach prace dot. systemu chroniącego sygnalistów będą priorytetem?
Kiedy możemy się spodziewać wejścia polskiej ustawy?
Joanna Wypych z Bydgoszczy
Pani Joanno, po wyborze nowego rządu spodziewamy się przyspieszenia prac nad ustawą.
Kilka rzeczy o tym decyduje, m.in. zablokowane środki KPO, kara za brak wdrożenia (ok. 52 tys euro/dzień) oraz nadchodzący kolejny próg dla średnich firm zatrudniających pomiędzy 50 a 249 osób (17.12.2023 roku).
Z poważaniem
Doering & Partnerzy
Dzień dobry. Właśnie natknąłem się na Państwa bloga w zakresie sygnalistów. I jestem w pełni zaskoczony mnogością informacji.
Będę subskrybować.
Pozdrawiam
Dziękujemy Panie Krzysztofie.
Sprawa ochrony sygnalisty jest dla nas ważna. Staramy się zgromadzić komplet informacji na ten temat na jednej stronie dedykowanej tej ustawie.
Życzymy pomyślności
Doering&Partnerzy
Witam,
coś wiadomo w sprawie dalszych losów projektu ustawy?
Dziękuję
Dzień dobry,
ostatnio pojawił się 4 projekt ustawy o ochronie sygnalistów. W naszej ocenie zmiany są “kosmetyczne”. Ciekawe są natomiast uwagi poszczególnych instytucji:
✅Ministerstwa Finansów (planuje budżet na miejsce i min. 20 osób do zatrudnienia wczytujących się w naruszenia),
✅UOKiK (wskazuje m. in. na naruszenia dot. opóźnień w płatnościach i co z nimi?)
✅ MSWiA (proponuje m.in. włączenie prokuratury do systemu ochrony sygnalisty i przyznawanie statusu sygnalisty przez prokuratora!)
Cieszymy się, że prace nad ustawą trwają. Obecnie są na Komitecie do Spraw Europejskich.
Na stronie legislacyjnej znajdą Państwo szczegóły. Link podany w komentarzu zaraz pod informacją.
Zapewne nie bez znaczenia jest, że Komisja Europejska dała żółtą kartkę wszystkim państwom członkowskim, którzy opóźniają się w implementacji dyrektywy.
Z poważaniem
Zespół Sygnalista24.info
Dzień dobry,
czy znają Państwo termin ostatecznego wejścia polskiej ustawy dot. ochrony tzw. sygnalistów?
Dziękuję
Niestety na to pytanie dzisiaj nie ma odpowiedzi. Jednakże proszę regularnie odwiedzać nasz blog. Nasze biuro stale kontaktuje się z MRiPS i informujemy m. in. na blogu o postępach w legislacji.
Trzymamy kciuki by zakończyło się to jeszcze w tym roku. Opóźnienie we wdrożeniu Dyrektywy jest już spore.
Dzień dobry,
proszę o informację, czy sygnalista zawsze jest chroniony?
Mam nadzieję, że tak. I jeszcze jedno, jakie sankcje przewiduje ustawa?
Dziękuję za pomoc
Pani Kasiu, sygnalista jest chroniony już stosowną Dyrektywą unijną nr 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Jednakże jest jeden warunek. Informacje przez niego przekazane muszą być prawdziwe. Jeśli natomiast dokonał, w sposób świadomy i celowy, zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji, to istnieje możliwość otrzymania kary.
Ale UWAGA! To po stronie pracodawcy lub kooperanta jest zadanie udowodnić, że tak jest lub nie jest.
Ponadto sygnalista co do zasady działa i przekazuje informację pozyskaną o naruszeniu w kontekście związanym z pracą. No i najważniejsze, zgłasza w dobrej wierze naruszenie, które jest przedmiotem ustawy. Inne zgłoszenia naruszenia prawa nie będą podlegać ochronie ustawowej. Więcej na stronie https://sygnalista24.info/przepisy-prawa/
Jaka będą sankcje i kary? Czekamy na uchwalenie ustawy i powiadomimy o tym wszystkich.