Kiedy zgłoszenie będzie bezzasadne?
Zdarzają się zgłoszenia, które koordynator zamknie bez rozpatrywania od razu po przeczytaniu. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to zgodne z dyrektywą 2019/1937 oraz z polskim projektem ustawy?
Wymogi formalne zgłoszenia
Zgłoszenie to ustne lub pisemne przekazanie informacji o naruszeniu prawa zgodnie z wymogami określonymi w ustawie. Nie może być to jednak informacja każda, musi ona spełnić przewidziane regulacjami prawnymi przesłanki takie jak:
- Jest to informacja w kontekście związanym z pracą.
- Musi mieć podłoże przedmiotowe w zakresie wymienionym enumeratywnie w projekcie ustawy.
- Musi istnieć uzasadniona podstawa sygnalisty, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonania zgłoszenia lub ujawnienia.
- Musi być to informacja, która stanowi o naruszeniu prawa.
- Musi być to informacja skonkretyzowana, pozwalająca na weryfikacje naruszenia.
- Informacja przekazana w dobrej wierze sygnalisty w celu polepszenia organizacji.
Brak uszczegółowienia zgłoszenia
Pierwszym powodem zamknięcia sprawy, z którą jest związane naruszenie jest zbyt mała ilość podanych konkretów w dokonanym zgłoszeniu. Sygnalista co prawda zarysowuje ogólną sytuację, ale nie wiemy jednej z następujących rzeczy:
- Gdzie dokonano naruszenia?
Podanie organizacji, w której dążymy do poprawy sytuacji jest podstawą dobrej wiary osoby zgłaszającej naruszenie. Działanie na własną korzyść nie podlega ochronie, która udzielana jest sygnaliście.
- Na czym polegało naruszenie? W jaki sposób doszło do naruszenia?
Osnowa sprawy umożliwia na weryfikacje czy dany temat leży w zakresie tematycznym regulacji o ochronie sygnalisty i pozwala na podjęcie odpowiednich działań następczych.
- Kiedy doszło do naruszenia?
Jest to istotne również ze względu na działania następcze. Jeżeli do naruszenia doszło bardzo dawno temu lub osoba, która się go dopuściła nie pracuje już w obrębie organizacji – może być niemożliwe podjęcie działań następczych.
- Więcej szczegółów?
Zawsze można w zgłoszeniu podać więcej szczegółów, które pozwolą na usprawnienie podejmowanych działań następczych, a nawet mogą zwiększyć wagę danego zgłoszenia zmuszając podmiot prawny do skonkretyzowania danej sprawy.
Ponowienie zgłoszenia – czyli znów o szczegółach
Warunku ponowienia zgłoszenia dopatrujemy się w dyrektywie UE 1937/2019, która stanowi, że ponowne zgłoszenie wewnętrzne, które było już wcześniej rozpatrzone, powinno zostać zamknięte. Oczywiście sytuacja kształtuje się inaczej jeżeli zawarto dodatkowe informacje – można powiedzieć, że zgłoszeniem rządzi szczegół.
Podmiot prawny powinien jednak dokładnie analizować każde zgłoszenie. Taki sam tytuł zgłoszenia nie znaczy od razu, że z automatu powinniśmy je zamknąć. Każdy nawet najmniejszy szczegół może wspomóc organizacje i może być podstawą do uzupełnienia wcześniejszego postępowania o dodatkowe działania następcze.
Co jeżeli nie rozpatrzono mojego zgłoszenia?
Podmiot prawny powinien w terminie 7 dni od otrzymania zgłoszenia odpowiedzieć, że takie zgłoszenie do niego dotarło. Jest to wymóg, który dokonywany jest jeszcze przed analizą zgłoszenia. Następnie w terminie trzech miesięcy podmiot udziela analizy zgłoszenia, a jeżeli to konieczne również jego rozpatrzenia i podejmuje działania następcze. W tym właśnie czasie jako sygnalista mogę uzyskać informacje, że moje zgłoszenie okazało się bezzasadne i zostanie ono zamknięte.
Co jednak jeżeli nie otrzymałem odpowiedzi albo uważam, że mimo opinii mojej organizacji zgłoszenie jest zasadne?
Sygnalista może wtedy skorzystać zgłoszenia zewnętrznego do instytucji państwowej, a w razie dalszej potrzeby również dokonać ujawnienia publicznego w mediach.
Jak działa sygnalista?
Jest to osoba, która bez żadnych konsekwencji odwetowych identyfikuje i zgłasza wszelkie przejawy nieprawidłowości zachodzące w organizacji. Sygnalista musi więc posiadać prawdziwe (bądź podejrzenie tej prawdziwości) informacje, które zgłasza w dobrej wierze w celu polepszenia funkcjonowania organizacji. Sygnalista dokonuje zgłoszenia w swoim imieniu, osobiście jako osoba fizyczna, ale zgłoszenie może być dokonane również na rzecz innej osoby albo ogólnie całej organizacji.
Jakich jest pięć konsekwencji sygnalizowania nieprawidłowości?
- Działanie w dobrej wierze przez sygnalistę.
- Podjęcie weryfikacji zgłoszenia przez podmiot prawny operujący procedurą wewnętrzną lub podmiot prawny operujący procedurą zewnętrzną.
- Konieczność podjęcia działań następczych przez podmiot prawny jeżeli zgłoszeni było zasadne.
- Dbanie o reputacje podmiotu prawnego oraz polepszenie relacji społecznych w zespole.
Zapobieganie nieprawidłowością poprzez świadomość odpowiedniej procedury wewnętrznej lub zewnętrznej do zgłaszania naruszeń.
Ochrona sygnalistów
Jeśli jesteś świadkiem naruszenia prawa w pracy masz prawo zgłosić to w miejscu pracy, za pomocą procedury chroniącej sygnalistów zgłaszających naruszenia. Przeczytaj kim jest sygnalista?
Jeśli w Twojej ocenie doszło do naruszenia prawa przez pracodawcę, masz prawo to jako pracownik zgłosić. Na początek powinieneś to zgłosić w ramach wewnętrznych procedur chroniących sygnalistów i wyznaczonym poufnym kanałem zgłoszeniowym, takim jak np. SYGNALISTA24.info. Reguluje to ustawa o sygnalistach. Ta ustawa również chroni Ciebie jako sygnalistę.
Pamiętaj! Ustawa chroniąca sygnalistów przewiduje kary za stosowanie sankcji czy odwetu na pracowniku/sygnaliście. Prawo również przewiduje kary za zgłaszanie nieprawdziwych informacji.
Kto jest zobowiązany do wdrożenia ustawy chroniącej sygnalistów?
Tutaj znajdziesz listę podmiotów zobowiązanych wdrożyć ustawę o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (ustawa o sygnalistach) oraz listę instytucji obowiązanych wdrożenie ustawy AML o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i stworzenie anonimowych i poufnych kanałów zgłoszeniowych.
Bezpieczny kanał zgłoszeniowy
Pamiętaj! Nie każdy pracodawca tworzy poufny kanał zgłoszeniowy lub ma dobrze przygotowane procedury/regulamin chroniący sygnalistów.
Jeśli uznasz, że system dotyczący sygnalistów nie wyznaczył stosownych procedur lub stworzone kanały zgłoszeniowe nie są bezpieczne i grozi Ci odwet, możesz przestępstwo zgłosić również na policję lub do prokuratury.
Zobacz również:
- Krótki film, jak zgłosić naruszenie prawa za pomocą platformy Sygnalista24.info?
- Kanał zgłoszeniowy SYGNALISTA24.info – film jak zgłosić naruszenie przez sygnalistę?
- Jak prawidłowo wdrożyć ochronę sygnalistów w urzędzie?
- Wdrożenie ochrony sygnalisty na przykładzie UM w Ustce
Zainteresuje osoby odpowiedzialne za system chroniący sygnalistów w pracy
- Jak działa platforma SYGNALISTA24.info? 3 filmy od strony sygnalisty, koordynatora, administratora
- Projekt ustawy o sygnalistach czy dużo wyjaśnia?
- Kto powinien wdrożyć ochronę sygnalisty w Polsce?
- Komisja do weryfikacji naruszenia. Działania następcze
Bezpieczeństwo sygnalisty i poufność informacji to podstawa
Zobacz także:
- Ustawa o sygnalistach
- Kim jest sygnalista?
- Sygnalista w urzędzie
- Sygnalista w szkole,
- Sygnalista w zakładzie pracy
- Kogo dotyczy ustawa o sygnalistach?
- Funkcja sygnalisty
- Rola sygnalisty w zakładzie pracy
Poradnik dla sygnalisty
Zobacz więcej:
- Rzecznik Praw Obywatelskich – kim on jest?
- Decyzja TSUE dot. ochrony sygnalistów w Polsce
- Wdrożenie Ustawy o sygnalistach w oparciu o kanały zgłoszeniowe
- Dedykowana skrzynka e-mail – rozwiązanie obciążone ryzykiem
- Donos do Inspekcji Transportu Drogowego
- Asystent na UMK w roli sygnalisty
- Gdzie zgłosić mobbing w pracy?
- Seksizm w pracy na czym polega i gdzie zgłosić?
- Bezprawna degradacja pracownika, jak jej przeciwdziałać?
- Niewydanie świadectwa o pracę
- Kara za nieudzielenie urlopu, kogo dotyczy?
- Gdzie zgłosić nepotyzm w pracy?
- Dyskryminacja w przyznawaniu premii uznaniowej, gdzie zgłosić?
- Zwolnienie dyscyplinarne, czy na pewno słusznie?
- Kontrola chorego pracownika
- Naruszenie obowiązku poufności, jak je egzekwować
Zostaw komentarz