Zgodnie z założeniami przepisów związanych z ochroną prawną osób zgłaszających naruszenia i nieprawidłowości (wdrożenie dyrektywy o sygnalistach) ustawodawca ma na myśli:
- przekazanie naruszenia, nieprawidłowości, do osób znajdujących się najbliżej źródła problemu, mających uprawnienia do zbadania i rozwiązania problemu,
- przekazanie informacji w sposób jak najbezpieczniejszy, najszybszy, bez ograniczeń czasowych, przez 24godziny i 7 dni w tygodniu (kiedy jest to istotne np. przy próbie kradzieży, dla zabezpieczenia materiałów dowodowych, monitoringu itd.)
- zapobiec powstawaniu kolejnych podobnych naruszeń przez wdrożenie wewnętrznych procedur i szkoleń.
Wdrożenie Dyrektywy o sygnalistach. Co daje?
Każdy podmiot powinien stworzyć odpowiednie warunki dla sygnalisty, które powinny przyczynić się do:
- promowania w organizacjach dobrej komunikacji,
- budowy społecznej odpowiedzialności,
- zbudowania oczekiwanego i przyjaznego środowiska pracy dla pracowników i
- nawiązania dobrej współpracy z jego otoczeniem,
- ochrony prawnej osób dokonujących zgłoszenia,
- osiągnięcia pozytywnego efektu w postaci ciągłej poprawy samej organizacji i dostosowywania jej do realiów i zachodzących zmian.
Jeśli nie wiesz jak spełnić te oczekiwania, który z formatów do komunikacji wybrać, prosimy o kontakt. Omówimy ofertę wdrożenia systemu dla sygnalisty i szczegóły współpracy
Witam.
Dobre pytanie, co daje ochrona sygnalisty?
Warto nadmienić, że czas chronić również ich “chęć” zgłaszania naruszeń. To coraz rzadsza cecha ludzi bycia obywatelem w społeczeństwie. Patrząc co potem dzieje się, jak z rzeką Odrą, sprawia, że jeszcze bardziej powinniśmy ich szanować, a nie tępić i szykanować.
W końcu i o nich pomyśleli. Brawo dla członków UE za wdrożenie stosownej dyrektywy chroniącej właśnie sygnalistów.
Marek Pazdro
Dziękujemy za komentarz. Słuszna uwaga. Społeczeństwo obywatelskie wskazuje m.in. jak mocne są instytucje w danym kraju, jak jest rozwinięta demokracja.
Też liczymy na to, że będzie coraz więcej osób (właśnie np. sygnalistów), którym będzie leżało na sercu dobro innych czy też środowiska, żywności, leków itd.. Mamy nadzieję również, że nie pojawi się więcej wspomniana przez Pana sytuacja skażenia nie tylko rzek, też gruntów czy powietrza.
Życzymy pomyślności i do usłyszenia
Zespół Doering & Partnerzy