No właśnie. Wszystko pięknie, kiedy wewnętrzny system zgłoszeniowy działa. Zgłoszenie zostało przekazane, osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń potwierdziła w ciągu wymaganych 7 dni otrzymanie informacji. Organizacja podjęła stosowne działania w związku ze zgłoszenie i poinformowała sygnalistę o efektach tych działań w ciągu kolejnych trzech miesięcy.
Brak odpowiedzi dla sygnalisty
Ale co jeśli sygnalista na zgłoszoną nieprawidłowość:
- nie uzyskał odpowiedzi,
- odpowiedź jest niepełna,
- odpowiedź mija się z prawdą lub
- problemu nie rozwiązano i nadal jest on naruszeniem?
Krok drugi. Zgłoszenie zewnętrzne do właściwego organu
Kolejnym krokiem, jaki może powziąć sygnalista, jest zgłoszenie naruszenia do właściwego organu. Sygnalista może to uczynić w dwóch przypadkach. I tak:
- jeśli uprzednio zgłosił za pośrednictwem wewnętrznego kanału, ale mimo tego, problemu nie rozwiązano;
- jeśli sygnalista ma uzasadnione powody by sądzić, że w wyniku wewnętrznego zgłoszenia doświadczy działań odwetowych lub że właściwe organy byłyby bardziej odpowiednie do podjęcia działań wyjaśniających. Może wtedy dokonać zgłoszenia bezpośrednio w ramach kanału zewnętrznego. Taka sytuacja będzie miała miejsce zwłaszcza wtedy, gdy istnieje ryzyko ukrycia naruszenia lub zniszczenia dowodów wewnątrz organizacji.
Państwa członkowskie, w tym Polska, są zobowiązane wyznaczyć właściwe organy do przyjmowania zgłoszeń, przekazywania informacji zwrotnych i podejmowania działań następczych. Mogą to być takie organy jak prokuratura, urzędy skarbowe i celne.
Państwo powinno zagwarantować takim organom dodatkowe środki na obsługę zewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości.
Właściwe organy powinny wdrożyć niezależne i autonomiczne mechanizmy dokonywania zgłoszeń. Procedury obsługi zgłoszeń powinny spełniać te same warunki, co w ramach kanałów wewnętrznych. Dodatkowo, w sprawach o niewielkiej wadze lub będących już przedmiotem wcześniejszego zgłoszenia, właściwe organy mogą zostać uprawnione do powzięcia decyzji o zamknięciu procedury bez podejmowania działań następczych. Nie wyłącza to obowiązku powiadomienia osoby zgłaszającej o decyzji i jej uzasadnieniu.
Dodatkowo właściwe organy są zobowiązane do udostępnienia na swojej stronie internetowej informacji m.in. o:
- warunkach kwalifikowania się do objęcia ochroną na mocy dyrektywy,
- danych kontaktowych zewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń,
- procedurach mających zastosowanie przy zgłaszaniu naruszeń,
- zasadach poufności,
- środkach ochrony prawnej przed działaniami odwetowymi oraz dane kontaktowe centrum informacyjnego.
Krok trzeci. Ujawnienie publiczne
Ostatnim kanałem informowania o nieprawidłowościach jest podanie do wiadomości publicznej informacji o naruszeniach. Np. wykorzystując media społecznościowe, prasę, organizacje pozarządowe czy związki zawodowe.
Aby osoba (sygnalista) dokonująca ujawnienia publicznego kwalifikowała się do objęcia ochroną, musi spełnić jeden z poniższych warunków:
- Dokonała wcześniej zgłoszenia wewnętrznego i zewnętrznego lub od razu zgłoszenia zewnętrznego, ale w odpowiedzi na jej zgłoszenie nie podjęto żadnego działania w wymaganych terminach. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia np. gdy naruszenie nie zostało dostatecznie zbadane i ocenione lub nie podjęto żadnych odpowiednich działań zaradczych.
- Ma uzasadnione podstawy by sądzić, że
- naruszenie może stanowić zagrożenie dla interesu publicznego;
- w przypadku zgłoszenia zewnętrznego grozić jej będą działania odwetowe lub istnieje niewielkie prawdopodobieństwo skutecznego rozwiązania problemu. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w sytuacji udziału organu w naruszeniu, zmowa organu ze sprawcą czy też możliwości ukrycia lub zniszczenia dowodów.
Zapraszamy do kontaktu
zespół SYGNALISTA24.info
Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykładem…
Dziękuję za radę. Z Waszą pomocą zgłosiłam naruszenie. Teraz czekam na odpowiedź.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Powodzenia