Jeżeli jesteś świadkiem przestępstwa lub potencjalnego przestępstwa zawiadom o tym policję lub prokuraturę. Możesz zadzwonić na 112 lub 997 i uzyskać więcej informacji lub udać się bezpośrednio na policję (każdy komisariat funkcjonuje praktycznie 24/7). Poniżej znajdziesz jak zawiadomić prokuraturę.
Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego każdy, kto posiada wiedzę o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Najważniejsze to przeciwstawić się eskalacji przestępstwa czy zagrożenia. Niewywiązanie się z tego obowiązku może w niektórych sytuacjach pociągnąć za sobą poważne konsekwencje – włącznie z karą pozbawienia wolności.
Zadania prokuratury
Prokuratura wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności. Głównymi zadaniami są:
- prowadzenie lub nadzorowanie postępowania przygotowawczego w sprawach karnych oraz sprawowanie funkcji oskarżyciela publicznego przed sądami;
- wytaczanie powództw w sprawach cywilnych oraz składanie wniosków i udział w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jeżeli tego wymaga ochrona praworządności, interesu społecznego, własności lub praw obywateli;
- podejmowanie środków przewidzianych prawem, zmierzających do prawidłowego i jednolitego stosowania prawa w postępowaniu sądowym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia oraz w innych postępowaniach przewidzianych przez ustawę;
- sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem postanowień o tymczasowym aresztowaniu oraz innych decyzji o pozbawieniu wolności;
- zaskarżanie do sądu niezgodnych z prawem decyzji administracyjnych oraz udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji;
- koordynowanie działalności w zakresie ścigania przestępstw lub przestępstw skarbowych, prowadzonej przez inne organy państwowe;
- współdziałanie z organami państwowymi, państwowymi jednostkami organizacyjnymi i organizacjami społecznymi w zapobieganiu przestępczości i innym naruszeniom prawa;
Informacje dotyczące przestępstw można kierować, również w sposób anonimowy, w najbliższej jednostce policji, do wskazanego dzielnicowego lub za pomocą infolinii.
Istnieją również donosy na działania policji do prokuratury ze względu korupcję, naruszenia dóbr osobistych i innych przestępstw. Tym zajmujemy się w innym artykule.
Kto pisze skargi do prokuratury i dlaczego?
Zawiadomienia czy skargi do prokuratury składają najczęściej naoczni świadkowie przestępstwa.
Pamiętaj! Możesz komuś uratować życie lub zdrowie. Nie bądź obojętny.
Anonimowe zawiadomienie do prokuratury – czego może dotyczyć?
Zadzwoń na 112 lub 997 i możesz dowiedzieć się w sposób anonimowy więcej, czy można zgłosić, jak zgłosić i gdzie zgłosić przestępstwo.
Anonimowe zawiadomienia są rozpatrywane. Zasadniczą, ujemną stroną anonimowego powiadamiania jest brak odpowiedzi z prokuratury o przebiegu sprawy oraz możliwości doprecyzowania opisu.
Dlatego warto złożyć podpisany zawiadomienie, skargę czy donos. Zgodnie ze stawianymi wymaganiami nadawca otrzyma odpowiedź.
Naruszenie prawa, które można zgłosić do prokuratora to przestępstwo w zakresie m.in.:
- prawa unijnego,
- ochrony interesów finansowych UE i
- podatków od osób prawnych.
Pamiętaj! Prokuratura jest jedną z instytucji publicznych, które są zobowiązane do odpowiedzi na zgłoszone zawiadomienia i jest zobowiązana do zachowania poufności osób zgłaszających skargę.
Zawiadomienie do prokuratury – jak napisać, na co zwracać uwagę?
W przekazywaniu informacji należy skupić się przede wszystkim na faktach. Każdorazowo emocje i osobiste porachunki wskazują na odwet i nie leżą w spectrum zainteresowania prokuratorów.
Pamiętaj! Treść zawiadomienia powinna być konkretna i zrozumiała – najlepiej poparta dowodami takimi jak np. dokumenty, zeznania świadków, nagrania, maile, SMS i inne materiały dowodowe.
Zawiadomienie do prokuratury – jak przygotować?
Tutaj znajdziesz przykład wzoru zawiadomienia. Pismo powinno być czytelne i przejrzyste, zatem warto pamiętać o podaniu:
- adresata, czyli do kogo kierujemy. Adresy komisariatów znajdziesz w przeglądarce „miasto prokuratura”,
- nadawcy, imię i nazwisko, adres oraz telefon. Pamiętaj podmioty publiczne są zobowiązane do ochrony osoby zgłaszającej naruszenia i nieujawniania danych osobowych. Jednakże może zaistnieć potrzeba i prokuratura skontaktuje się w celu doprecyzowania informacji lub przesłania odpowiedzi,
- daty sporządzenia pisma,
- przedmiot donosu i opis sytuacji, w której doszło do naruszenia prawa,
- dowodów, jeśli istnieją, jak np. nagrania audio, zdjęcia czy inne dokumenty. Uwiarygodnią wniosek, zgłoszenie, skargę, donos i przyspieszą rozpatrzenie sprawy.
Przestępstwa powinny być zgłaszane natychmiast przez wezwanie policji lub prokuratury tradycyjnie, za pomocą telefonu, pisma, lub w innej formie, np. poczty elektronicznej, formularza e-skargi, e-PUAP a także ustnie – do protokołu. Szybką reakcją można uratować komuś życie.
Ochrona sygnalistów
Jeśli jesteś świadkiem naruszenia prawa w pracy masz prawo zgłosić to w miejscu pracy, za pomocą procedury chroniącej sygnalistów zgłaszających naruszenia. Przeczytaj kim jest sygnalista?
Jeśli w Twojej ocenie doszło do naruszenia prawa przez pracodawcę, masz prawo to jako pracownik zgłosić. Na początek powinieneś to zgłosić w ramach wewnętrznych procedur chroniących sygnalistów i wyznaczonym poufnym kanałem zgłoszeniowym, takim jak np. SYGNALISTA24.info. Reguluje to ustawa o sygnalistach. Ta ustawa również chroni Ciebie jako sygnalistę.
Pamiętaj! Ustawa chroniąca sygnalistów przewiduje kary za stosowanie sankcji czy odwetu na pracowniku/sygnaliście. Prawo również przewiduje kary za zgłaszanie nieprawdziwych informacji.
Kto jest zobowiązany do wdrożenia ustawy chroniącej sygnalistów?
Tutaj znajdziesz listę podmiotów zobowiązanych wdrożyć ustawę o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (ustawa o sygnalistach) oraz listę instytucji obowiązanych wdrożenie ustawy AML o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i stworzenie anonimowych i poufnych kanałów zgłoszeniowych.
Bezpieczny kanał zgłoszeniowy
Pamiętaj! Nie każdy pracodawca tworzy poufny kanał zgłoszeniowy lub ma dobrze przygotowane procedury/regulamin chroniący sygnalistów.
Jeśli uznasz, że system dotyczący sygnalistów nie wyznaczył stosownych procedur lub stworzone kanały zgłoszeniowe nie są bezpieczne i grozi Ci odwet, możesz przestępstwo zgłosić również na policję lub do prokuratury.
Zobacz również:
- Gdzie zgłosić zawiadomienie o naruszeniu prawa?
- Jak zgłosić naruszenie prawa jako sygnalista?
- ZUS, donos do ZUS, jak go napisać i czy może być anonimowy?
- Prokuratura, donos do prokuratury, jak napisać?
- Policja, donos na policję
- Sanepid, donos do sanepidu, jak napisać?
- Pracodawca, donos na pracodawcę?
- PIP, donos do PIP?
- US, skarbówka, donos do urzędu skarbowego, jak złożyć?
- Nadzór budowlany, jak zgłosić naruszenie?
- Donos na sąsiada
- Jak zgłosić donos do spółdzielni?
- Opieka społeczna, jak zgłosić?
Załącznik, do pobrania:
Zobacz więcej:
- Chory pracownik w pracy, co robić?
- Niesubordynacja w pracy – jak sobie z nią radzić?
- Jak udowodnić mobbing?
- Gdzie zgłosić mobbing w pracy?
- Seksizm w pracy na czym polega i gdzie zgłosić?
- Bezprawna degradacja pracownika, jak jej przeciwdziałać?
- Niewydanie świadectwa o pracę
- Kara za nieudzielenie urlopu, kogo dotyczy?
- Gdzie zgłosić nepotyzm w pracy?
- Dyskryminacja w przyznawaniu premii uznaniowej, gdzie zgłosić?
- Zwolnienie dyscyplinarne, czy na pewno słusznie?
- Kontrola chorego pracownika
- Gdzie zgłosić pracę na czarno?
- Naruszenie obowiązku poufności, jak je egzekwować?
- Czy można podsłuchiwać pracowników?
- Jakie podmioty podlegają kontroli PIP?
Zostaw komentarz