Tematem sygnalisty zajęła się również Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO. Pod koniec lipca 2021 r. zaczęła obowiązywać nowa norma ISO 37002:2021 – System zarządzania zgłaszaniem nieprawidłowości – wytyczne (oryg. Whistleblowing management systems – Guidelines).
System zgłaszania nieprawidłowości (też niezgodności, naruszeń prawa) – stworzony zgodnie z powyższą normą, da pewność spełniania wymogów rozsianych po aktach prawnych i zaleceniach branżowych i będzie stanowić swego rodzaju standard na rynku. Norma wskazuje jak prawidłowo należy wdrażać, zarządzać, oceniać, utrzymywać i rozwijać efektywny system zgłaszania informacji o naruszeniach w organizacji.
Norma określa:
- zakres niezbędnej ochrony sygnalistów,
- w jaki sposób utrzymywać system zgłaszania (np. przez kanał taki jak SYGNALISTA24.info),
- ustanawia zasady zarządzania systemem,
- określa zakres niezbędnej dokumentacji, audytów oraz szkoleń.
Na razie nie planuje się, by norma była certyfikowalna. Jednakże stosowanie się do jej wytycznych będzie stanowić najlepszy dowód należytej staranności kadry zarządzającej. Da pewność, że nasz system dla sygnalisty wdrożyliśmy w sposób umożliwiający skuteczne i wczesne wykrywanie nadużyć. Norma ma mieć zastosowanie do przedsiębiorstw i instytucji z każdego sektora, każdej wielkości i każdego kraju.
Tutaj możesz przeczytać abstrakt normy i ją zakupić.
https://www.iso.org/standard/65035.html
Zapraszamy do lektury i kontaktu
zespół SYGNALISTA24.info
Ważna norma. Określa kwestię zarządzania. Norma, a w zasadzie wytyczne ISO 37000 są skierowane do organów nadzorczych i najwyższego kierownictwa. Będzie też również przydatna dla tych, którzy wspierają w wykonywaniu kierowniczych obowiązków. Dobrze, że pojawiła się na rynku.Wiele rzeczy ułatwi zrozumieć.
Dziękuję za wpis na jej temat.
Bardzo pomocna informacja. Bardzo mi na takich informacjach zależy.
Szukałem tej konkretnej informacji o normie w zakresie ochrony sygnalisty. Dziękuję i życzę powodzenia.
Bardzo proszę. Cieszymy się, że możemy pomóc. Również życzymy pomyślności i do usłyszenia
Its not my first time to go t᧐ see this web page, i am visiting
this ѕitе dailly ɑnd obtain good facts from here ɑll the time.
Thank You for the comment.
Regards
Doering & Partnerzy
Dziękuję za wpis. Będzie mi pomocny w pracy
Cieszymy się ogromnie. Prosimy zaglądać regularnie. Strona jest poświęcona materii związanej:
– z ochroną sygnalisty,
– ze zgłaszaniem naruszeń prawa i
– kanałom zgłoszeniowym pod kątem jakości, dostępności i bezpieczeństwu.
Zapraszamy
Dzień dobry,
jak Państwo oceniają bezpieczeństwo informacji w kontekście ochrony sygnalisty?
Czy wyciek naruszenia powoduje konsekwencje prawne?
Dziękuję za podpowiedź.
Dzień dobry,
słuszna uwaga. Wiele podmiotów nie specjalnie zwraca uwagę na zagadnienia związane z ochroną sygnalisty pod kątem zabezpieczeń danych (patrz naruszeń) oraz samego sygnalisty.
Dlatego sugerujemy zwrócenie szczególnej uwagi na wybór kanału zgłoszeniowego, który będzie decydujący w ochronie użytkowników, informacji, również pod kątem RODO.
Na stronie dotyczącej zagrożeniom zwróciliśmy również na to uwagę. Ranking https://sygnalista24.info/sygnalista24-info/ranking-kanalow-zgloszeniowych/
Co do sprawy wycieków. Tak. Ustawodawca przewiduje duże kary (większe niż w RODO ponieważ tutaj jest mowa o karze więzienia).
Najważniejsza jest świadomość pracowników (szkolenia min. 1 x w roku), świadomość samego sygnalisty (jeśli jest wybór, lepiej zgłosić bezpiecznym kanałem) oraz pracodawcy by nie wywierać negatywnego wpływu na proces (też są przewidziane kary).
Temat zapewne niebawem rozwiniemy ponieważ jest wiele zapytań w tej kwestii. Na razie działania są po stronie ustawodawcy.
Serdecznie pozdrawiam
Czy warto wdrożyć w organizacji normę ISO w zakresie ochrony sygnalisty?
Co nam to da?
Dziękuję
Panie Łukaszu,
warto wdrożyć. W wielu kwestiach wdrożona norma ISO 37002:2021 pomoże. Co daje? Tutaj jest odpowiedż: https://sygnalista24.info/sygnalista-norma-iso-37002-whistleblowing-management-systems/
Na pewno będzie wyróżnikiem Państwa podmiotu co do jakości i poziomu kultury organizacyjnej i w przyszłości może też być to stawiane jako kryterium np. w przetargach publicznych. I ważne, na pewno związane jest to z dodatkowymi środkami finansowymi i kapitałem ludzkim koniecznym do przeprowadzenia wdrożenia. Jeśli są Państwo tym zainteresowani prosimy o kontakt. Serdecznie pozdrawiam
This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I’ve shared your site in my social networks!
Thank you for your attention. We invite you to regular visits
Thank You. Please visit ours more often