Szkolenie w zakresie ochrony sygnalistów

Dla kogo jest przeznaczone szkolenie?

Szkolenia są nieodłącznym elementem towarzyszącym wprowadzeniu nowych narzędzi w miejscu pracy. Tak samo jest w przypadku zaplanowanego wdrożenia platformy dla sygnalistów. Celem szkoleń w zakresie ochrony sygnalistów jest zapoznanie z regulacjami wynikającymi z polskiej Ustawy oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z 23 października 2019r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Szkolenia osób odpowiedzialnych sprawiają, że polityka ochrony sygnalistów staje się czytelna i zrozumiała.

Zakres szkoleń pracowników i pracodawców

Warto w tym miejscu podkreślić, że przedstawiony poniżej zakres tematów może zostać poszerzony na życzenie zamawiającego szkolenie podmiotu.

WYBIERZ PONIŻEJ INTERESUJĄCE CIEBIE MATERIAŁY DO POSŁUCHANIA:

Szkolenie sygnalista

Korzyści profesjonalnego szkolenia

Najważniejsze informacje o szkoleniach z ochrony sygnalistów

Termin – ustalany jest indywidualne

Lokalizacja – działamy na terenie całej Polski

Tryb szkolenia– wykonujemy szkolenia zarówno stacjonarnie, jak i w formie zdalnej

Czas trwania – kwestia indywidualna, zależna od ilości poruszanych tematów.

 

Chcesz przeprowadzić szkolenie w zakresie ochrony SYGNALISTÓW?         

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 690 495 513 po więcej szczegółów i ustal termin szkolenia.
 
Nie możesz być na szkoleniu? Nic straconego.
Zapoznaj się już dziś z dostępnymi online materiałami z poprzednich edycji szkoleń.
  1. Jak przygotować najlepsze rozwiązania w zakresie ochrony sygnalisty?
  2. Jak uchronić się przed wyciekiem danych?
  3. Komu powierzyć prowadzenie rocznego rejestru zgłoszeń?
Na powyższe pytania wyczerpująco odpowiada doświadczony audytor oraz współtwórca Sygnalista24.info – dr inż. Marek Doering. 
książka
Nie wiesz, od czego zacząć?

Szkolenie dla pracodawców – wyzwanie nowych obowiązków

Odpowiednio przeszkolony pracodawca z zakresu nowego wyzwania jakim jest ochrona sygnalisty będzie potrafił zorganizować bezpieczne i przejrzyste procedury zgłaszania nieprawidłowości. Dogłębna znajomość zasad, na jakich funkcjonują wewnętrzne kanały zgłoszeniowe oraz – w przypadku podmiotów objętych obowiązkiem ich stworzenia – zewnętrzne kanały zgłoszeniowe, znajomość i zrozumienie definicji sygnalisty pozwolą na zwiększenie zaufania wewnątrz środowiska pracy, ułatwią dbanie o dobry wizerunek, stanowiąc element efektywnego zarządzania.

Jest to również uchronienie się od sankcji karnych w postaci grzywny lub pozbawienia wolności, które przewidziane są w przypadku niezastosowania się do europejskiej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Sankcja będzie niekorzyścią dla firmy – środki ochrony sygnalistów są efektem wymogu, nie rozwiązaniem opcjonalnym.

Ustawa o ochronie sygnalistów weszła w decydującą fazę. Została podpisana przez Prezydenta RP, a następnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Polityka ochrony sygnalistów nie jest już pieśnią odległej przyszłości – poszukiwanie odpowiednich rozwiązań warto rozpocząć już dziś i nie oczekiwać do ostatniej chwili.

Jednym z miejsc, które wdrożyło kanał zgłoszeniowy wraz z przeszkoleniem pracowników jest Urząd Miasta Ustka.

W jaki sposób przebiegł cały proces wdrożenia? O tym przeczytasz w “Wdrożenie ochrony sygnalisty w urzędzie“, na przykładzie UM Ustka.

Procedurę zgłaszania nieprawidłowości oraz regulamin zgłoszeń wewnętrznych, rejestr zgłoszeń, program szkolenia z ochrony sygnalisty zaleca się wprowadzić w swojej firmie już dziś przy uwzględnieniu polskiej Ustawy o ochronie sygnalistów.

Wdrożenie kanałów z Sygnalista24.info jest gwarancją, że wszystkie elementy będą dostosowane do wymogów legislacyjnych – nad sprawą czuwa zespół specjalistów.

Co trzeba koniecznie wiedzieć o szkoleniach?

W trakcie szkoleń dbamy o to, by podmioty biorące w nich udział rozumiały znaczenie i wagę zagadnienia ochrony sygnalistów oraz zyskiwały zrozumienie i wgląd w przepisy prawa. Procedury ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości, wdrożenie kanałów zgłoszeniowych, przepisy dyrektywy unijnej, założenie Ustawy o ochronie sygnalistów, procedury działań następczych – wszystko to przedstawiamy kompleksowo w trakcie przeprowadzanego szkolenia.

Organizacja musi rozumieć jakich dziedzin dotyczą zgłoszenia oraz jaki jest zakres podmiotowy przepisów, mianowicie:

  • kim jest sygnalista,
  • jakie są podstawowe funkcje kanału zgłoszeniowego,
  • oraz jaką ochronę zapewnia kanał zgłoszeń.
strzalka w lewo2

Organizacja uczy się również rozróżniać wewnętrzne kanały zgłoszeniowe, zewnętrzne kanały zgłoszeniowe, poznaje zasady ujawnienia publicznego. Oferta którą kierujemy dotyczy zarówno szkolenia osób odpowiedzialnych, jak i szkolenia sygnalistów. Podczas szkolenia sygnaliści poznają swoje prawa, ale również obowiązki – kiedy i jak powinni naruszenia zgłaszać, oraz jakie mogą być skutki zgłoszenia nieprawidłowości, które faktycznie się nie wydarzyły.

Dokonując wdrożenia kanałów zgłoszeniowych, uwzględniamy potrzeby naszych klientów – oferujemy zarówno szkolenie stacjonarne, jak i szkolenia online. Pozwala to na dostosowanie formy przekazywanej wiedzy do standardów organizacyjnych podmiotu zamawiającego.

Posiadamy wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony danych osobowych i ich przetwarzania, co jest dla zagadnienia kluczowe, ponieważ anonimowość sygnalisty jest z tym nierozerwalnie związana. Oferowane przez nas rozwiązanie to gwarancja, że środki ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości w pracy będą adekwatne i w pełni zgodne z przyjętymi standardami prawnymi.

Przejdź do góry