Wkrótce minie wskazany w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 termin na ustalenie procedur wewnętrznych dotyczących sygnalistów w firmach mających między 50 a 249 pracowników. Warto jest się tym zainteresować, gdyż dalej polska ustawa o sygnalistach jest procedowana.

✅ Najnowsze aktualizacje związane z projektem ustawy o sygnalistach możesz przeczytać w poniższym artykule.

Wdrożenie procedur dla sygnalistów w firmach do 249 pracowników

Co się dzieje obecnie z ustawą chroniącą sygnalistów?

Zbliża się dwa lata, odkąd powinna być wprowadzona w polskim prawie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 odnośnie sygnalistów. Obecnie prace nad projektem ustawy dalej tkwią w Komisji Prawniczej. Więcej na stronie Rządowego Centrum Legislacji (UC 101).

✅ Obecnie aktualny stan projektu ustawy o ochronie sygnalistów regulującej przepisy krajowe jest dostępny pod nowym drukiem UC1.

Procedura wewnętrzna w średnich firmach

W dyrektywie zawarto artykuł, który określa obowiązek ustalenia procedury przez podmioty prywatne zatrudniające pracowników od 50 do 249 osób do 17 grudnia 2023 roku (źródło: EUR LEX, więcej informacji tutaj). Ze względu na to, że nie ma na ten moment ważnej ustawy, obowiązującym aktem jest obecnie dyrektywa.

Co to oznacza?

Na ten moment obowiązują przepisy zawarte w powyższej dyrektywie, dopóki nie będzie ogłoszenia pełnoprawnej ustawy o sygnalistach. W związku z tym należy pomyśleć już o tym, aby wdrożyć odpowiednie procedury, zanim będzie na to za późno. Nie ma żadnej gwarancji, aby ustawa weszła w życie przed 17 grudnia br.

Należy pomyśleć, czy chcemy skorzystać z gotowych platform dedykowanych dla sygnalistów. Ze względu na to, że czasu jest coraz mniej, teraz jest najlepszy moment na wybór odpowiednich rozwiązań. Są coraz mniejsze szanse na to, że ustawa wejdzie w życie przed 17 grudnia br.

Jak wygląda obecnie historia projektu dot. ochrony sygnalistów w Polsce?

Tak wygląda chronologicznie ogłaszanie kolejnych projektów.

 1. 1.0 projekt z dnia 14 października 2021r.
 2. 2.0 projekt z dnia 6 kwietnia 2022r.
 3. 3.0 projekt z dnia 4 lipca 2022r.
 4. 4.0 projekt z dnia 22 lipca 2022r.
 5. 5.0 projekt z dnia 13 grudnia 2022r.
 6. 6.0 projekt z dnia 5 stycznia 2023r.
 7. 7.0 i 8.0 projekt z dnia 5 stycznia 2023r.
 8. 9.0 projekt z dnia 12 lipca 2023r.

Ustawa o sygnalistach w Polsce – kogo dotyczy?

Tutaj znajdziesz informacje:

 • Jakie podmioty prywatne i publiczne muszą stworzyć kanał wewnętrzny w swoim miejscu pracy;
 • Kto powinien stworzyć kanały zewnętrzne dla sygnalistów;
 • Kto jeszcze może na zewnątrz rozpatrywać naruszenia zgłoszone przez sygnalistę i utworzyć specjalny kanał zewnętrzy.

Sposób na składanie naruszeń – kanały zgłoszeniowe

Zgodnie z dyrektywą o tzw. sygnalistach, pracodawcy są zobowiązani do stworzenia kanału zgłoszeniowego w firmie. Na nim pracownicy będą mogli zgłaszać wszelkie dostrzegane naruszenia, które będą musiały być rozpatrzone przez firmę.

Jedną z platform, którą wybierają pracodawcy jest SYGNALISTA24.info. Platforma przede wszystkim wspiera w odbieraniu zgłoszeń o naruszeniach. Możesz sprawdzić, jak zgłasza się naruszenia i w jaki sposób na nie się odpowiada w tym materiale: wersja demo/instrukcja

Po wyborze najbezpieczniejszego kanału zgłoszeniowego SYGNALISTA24.inf (zobacz ranking) istnieje możliwość zgłoszenia informacji o wystąpieniu naruszenia prawa w Twojej pracy, zarówno w urzędach, jednostkach służb terytorialnych, szkołach jak i w zakładach pracy, które zatrudniają powyżej 50 pracowników.

Jak to zrobić? W bezpieczny i szyfrowany sposób można dokonywać zgłoszeń przez dedykowany link dla poszczególnego pracodawcy . Pamiętaj! Sygnalista jest zawsze chroniony. Odwet w stosunku do sygnalisty jest zabroniony i zgodnie z prawem grozi stosującym je osobom kary więzienia. Zobacz prawo.

Warto również zaznaczyć, że dzięki ustawie o sygnalistach, będzie wiadomo do jakiej jednostki można przesłać informacje o popełnionym naruszeniu i kto powinien być za nią odpowiedzialny. Co jest istotne, nie trzeba obawiać się o rewanż ze strony pracodawcy, gdyż platforma SYGNALISTA24.info zapewnia możliwość przekazania informacji o naruszeniu również anonimowo. Ponadto każda przesłana informacja jest odpowiednio zaszyfrowana i dostępna wyłącznie wskazanej przez organizację osobie.

Dodatkowym atutem platformy SYGNALISTA24.info jest możliwość monitorowania przebiegu sprawy przez sygnalistę, bez obaw o to, że jego skarga zostanie odrzucona po jej przeczytaniu bez odpowiedzi. Przeczytaj kim jest sygnalista.

Zainteresuje osoby odpowiedzialne za system chroniący sygnalistów w pracy

Zobacz także:

Poradnik dla sygnalisty

Pobierz, w pdf: SYGNALISTA24.info. Poradnik. Jak zgłosić naruszenie prawa jako sygnalista?

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Mamy duże doświadczenie, pomożemy we wdrożeniu.

Doering & Partnerzy


Załącznik, do pobrania:

Zobacz również:

Zobacz więcej:

A także, Prawa sygnalisty w Polsce

Przejdź do góry