We wcześniejszym wpisie zajęliśmy się, zgodnie z wymaganiami polskiego projektu ustawy, rejestrem zgłoszeń wewnętrznych.
Znajdą Państwo na stronie głównej SYGNALISTA24.info, dedykowanych zakładkach, prezentacji i filmach instruktażowych.
Co powinien zawierać rejestr zgłoszeń zewnętrznych?
I tak.
- Numer sprawy. Nasza aplikacja SYGNALISTA24.info, podobnie jak dla kanału wewnętrznego dla sygnalistów, pomaga i nadaje numer dla każdego naruszenia automatycznie. Ten sam numer mają Państwo i sygnalista. To bardzo ważne.
- Przedmiot naruszenia. Koordynator bądź administrator, który odszyfruje wiadomość, nadaje tytuł zgodnie z wiadomością i ustalonymi wewnątrz praktykami (korupcja, kradzież, mobbing, molestowanie, defraudacja, oszustwo, naruszenie dóbr osobistych, wyciek danych osobowych, sprzedajność, łapownictwo czy nepotyzm itd.)
- Datę dokonania zgłoszenia wewnętrznego. Sygnalista przekazuje nam wiadomość. Wraz z powiadomieniem za pomocą naszej platformy następuje zarejestrowanie terminu zgłoszenia.
- Etap postępowania. Informujemy, że sprawa jest w toku i obecnie gdzie i kto wyjaśnia tę sprawę. Za pomocą aplikacji i wygenerowanego dokumentu możemy udzielić szczegółowych informacji.
- Informację o podjętych działaniach następczych. Nasza aplikacja/program do zgłaszania nieprawidłowości rejestruje cały ciąg zdarzeń i całą komunikację między sygnalistą (osobą zgłaszającą) a podmiotem. To ważne. Może być potrzebne w sprawie. Dlatego aplikacja pozwala również pobrać całą korespondencję w formacie pdf. Widać to na filmach instruktażowych.
- Datę zakończenia sprawy. Pomagamy również w tym. Koordynator odpowiada sygnaliście i zamyka sprawę (ma odpowiednią funkcję przycisk zielony, który pozwala automatycznie przenieść zgłoszenie do zakończonych i dalej do archiwum).
- Informację o niepodejmowaniu dalszych działań w przypadku, polski projekt ustawy, o którym mowa w art. 48 ust. 1, (mowa o sprawie już zgłoszonej, do której nie zawarto istotnych nowych informacji na temat naruszeń w porównaniu z wcześniejszym zgłoszeniem zewnętrznym).
- Szacunkową szkodę majątkową, jeżeli została stwierdzona oraz kwoty odzyskane w wyniku postępowań dotyczących naruszeń będących przedmiotem zgłoszeń zewnętrznych. Nasza platforma również umożliwia sumowanie w zestawieniu szkody majątkowej.
Poniżej jako załącznik, przykładowy zbiorczy rejestr, wygenerowany z naszej platformy. Pokazuje wyżej wymienione i oczekiwane przez ustawodawcę dane dotyczące konkretnego naruszenia oraz konieczność zestawienia i sumowania m.in. powstałych szkód.
Podsumowanie:
Jak Państwo widzą, istnieje spora różnica pomiędzy platformą zgłoszeniową dla naruszeń wewnętrznych i zewnętrznych.
Raport zgłoszeń wewnętrznych powinien zawierać:
1) numer sprawy,
2) przedmiot naruszenia,
3) datę dokonania zgłoszenia wewnętrznego,
4) informację o podjętych działaniach następczych,
5) datę zakończenia sprawy.
Raport zgłoszeń zewnętrznych powinien zawierać:
1) numer sprawy,
2) przedmiot naruszenia,
3) datę dokonania zgłoszenia zewnętrznego,
4) etap postępowania,
5) datę zakończenia sprawy,
6) informację o niepodejmowaniu dalszych działań w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1,
7) szacunkową szkodę majątkową, jeżeli została stwierdzona oraz kwoty odzyskane w wyniku postępowań dotyczących naruszeń będących przedmiotem zgłoszeń zewnętrznych.
Znajdą Państwo na stronie głównej jak działa cała platforma zgłoszeniowa SYGNALISTA24.info, dedykowanych zakładkach dot. bezpieczeństwa, prezentacji kanału i filmach instruktażowych wraz ze szkoleniem.
Zapraszamy do kontaktu,
w imieniu zespołu
Doering & Partnerzy
Zobacz
- krótki film, jak zgłosić naruszenie prawa za pomocą platformy Sygnalista24.info?
- Kanał zgłoszeniowy SYGNALISTA24.info – film jak zgłosić naruszenie przez sygnalistę?
- Jak prawidłowo wdrożyć ochronę sygnalistów w urzędzie?
- Wdrożenie ochrony sygnalisty na przykładzie UM w Ustce
Zainteresuje osoby odpowiedzialne za system chroniący sygnalistów w pracy
- Jak działa platforma SYGNALISTA24.info? 3 filmy od strony sygnalisty, koordynatora, administratora
- Projekt ustawy o sygnalistach – czy dużo wyjaśnia?
Ciekawie rozwiązane. Nie zauważyłem by ktoś wprowadził rejestr wewnątrz systemu.
To dobre zabezpieczenie w kontekście ochrony danych sygnalisty i bezpieczeństwa informacji na temat naruszenia.
Gratulujemy pomysłu!
Dziękujemy.
Dzień dobry.
Miałem przyjemność spotkać Państwa na prelekcji dla Sekretarzy woj. pomorskiego w Jastarni na temat ochrony sygnalistów.
Proszę o komentarz i odpowiedź.
Jak Państwo wdrażacie w JST kanał zewnętrzny? Proszę wskazać, jeśli można, punkty krytyczne i ile czasu to trwa?
Z poważnieniem
Pracownik administracji publicznej
Dzień dobry. Niezmiernie miło to słyszeć.
Już odpowiadamy.
Najtrudniejsze są konsultacje z jednostkami podległymi, następnie wyznaczenie osób odbierających (odszyfrowujących w naszym przypadku) naruszenia. Oczywiście jednostki powinny wskazać również swoich oddelegowanych pracowników do pomocy przy obsłudze zgłoszeń.
Ostatecznie powinna być zgoda na wskazane kandydatury (w naszej ocenie najlepiej m.in. 3 osoby, o dłuższym stażu pracy, znające realia jednostek oraz specyfikę pracy).
Jedna osoba z urzędu (gminy, miasta, starostwa) oraz 2 pozostałe z innych, większych jednostek (np. szkoły, PCPR, GOPS czy MOPS). Wszystkie posiadające nienaganny charakter i budzące zaufanie.
Więcej na naszym blogu, w artykule dot. wdrożenia w UM Ustce. Tam przedstawiliśmy szerzej wdrożenie.
Z poważaniem
Marek Doering
Dzień dobry, proszę przybliżyć, kto musi utworzyć zewnętrzny, podkreślam zewnętrzny kanał zgłoszeniowy?
Pozdrawiam
pracownik Urzędu Gminy i Miasta, woj. lubuskie
Już odpowiadamy.
Zgodnie z OSR dot. projektu ustawy o sygnalistach:
A.
naczelne i centralne organy administracji rządowej
w liczbie ok. 120
B.
obowiązek utworzenia zewnętrznego kanału zgłoszeń naruszeń
mają również organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego
2 807 (2477 gmin + 314 powiatów + 16 województw)
Od razu nadmienię, że kanał zgłoszeniowy Sygnalista24.info jest również przygotowany dla tych podmiotów i mamy już za sobą pierwsze wdrożenia.
Dziękujemy za pytanie, pozostajemy w kontakcie, Zespół Doering & Partnerzy
Dzień dobry,
czy są jakieś wytyczne do tworzenia kanałów zewnętrznych dla sygnalistów w jednostkach samorządowych?
Proszę o podpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
Konrad Jóźwicki, Białystok
Dziękuję Panie Konradzie za zapytanie.
Nikt nie narzuca, w jaki sposób powinno się tworzyć kanały zewnętrzne w JST (w urzędach gminy czy miasta) dla potencjalnych sygnalistów w podmiotach zależnych np. w szkołach, GOPS, MOPS, bibliotekach, spółkach komunalnych itd.
Na pewno należy stworzyć odpowiednią dokumentację, przeprowadzić szkolenia podkreślając m. in. zakres zgłaszania naruszeń oraz wybrać poufny kanał zgłoszeniowy, który zapobiegnie wyciekowi danych i umożliwi tworzyć rejestr zbiorczy naruszeń zgodnie z projektowaną ustawą, taki jak SYGNALISTA24.info.
Zapraszamy do kontaktu.
Z poważaniem
Doering&Partnerzy
Dzień dobry,
proszę o podpowiedź, kiedy powinny powstać kanały zewnętrzne dla sygnalistów?
Czy już jest znany termin?
Z poważaniem
IOD, Urząd Miasta, woj. warmińsko-mazurskie
Dzień dobry Panie Inspektorze.
Wdrożenia chroniące sygnalistów trwają na podstawie Dyrektywy UE 1937/2019. Dotyczą jednakże głównie kanałów wewnętrznych.
Zgodnie z ww. dyrektywą, ustawodawca ma stworzyć przepisy prawa doprecyzujące dyrektywę w zakresie zgłoszeń zewnętrznych i powołać m.in. instytucje nadzorujące system w Polsce.
Zatem czekamy na krajową ustawę w zakresie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Projekty w tym zakresie już wstępnie przedstawiają “wygląd” i obowiązki względem zewnętrznego systemu zgłaszania naruszeń przez sygnalistów. W innym wpisie można pobrać projekty i się z nimi zapoznać.
Serdecznie dziękujemy i do usłyszenia
Doering&Partnerzy
Dobry wieczór, mam pytanie w zakresie kanałów zewnętrznych. Czy znane są szczegóły, kto je będzie tworzyć i na jakiej podstawie wybrać konkretny kanał by zostać wysłuchany.
Dziękuję za odpowiedź.
Sygnalistka z Lublina
Szanowna Pani Aneto,
dziękujemy za pytanie. Jak rozumiem, Pani zgłoszenie:
– nie miało możliwości zostać przekazane kanałem wewn. lub
– nie znalazło odpowiedzi i nie dopełniono czynności w miejscu zgłoszenia (kanał wewnętrzny).
Już odpowiadam. Jak w powyższych sytuacjach, mamy prawo zgłosić naruszenie dalej, poprzez zewnętrzny kanał zgłoszeniowy.
Zgodnie z OSR, do którego zapraszam m.in. pod linkiem
https://sygnalista24.info/szosty-projekt-polskiej-ustawy-chroniacy-sygnalistow/
mamy informacje również kto jest zobowiązany do utworzenia zewnętrznych kanałów zgłoszeniowych. Wśród nich m.in. są wszystkie jednostki samorządowe (gminy, starostwa, województwa itd.). W zależności od rodzaju potencjalnego naruszenia możemy zdecydować, gdzie przesłać informację (PIP, Samorząd, Prokuratura, Sanepid, Policja).
Życzymy powodzenia
Doering&Partnerzy
Szanowni Państwo,
czy już ostatecznie wiadomo, jakie są wymagania rejestrowe dla kanału zgłoszeniowego? Jakie powinna zawierać informacje?
Z poważaniem,
Urząd Miasta w Opolu
Dzień dobry,
zgodnie z pierwszymi propozycjami projektowymi ustawy dla rejestru jest wymagane 8 niezbędnych informacji, zgodnie z artykułem dotyczących wymagań dla zewnętrznych kanałów zgłoszeniowych.
W związku z dalszymi pracami nad ustawą zaszły zmiany w samym nazewnictwie. W chwili obecnej czekamy na ich zatwierdzenie. Natychmiast o tym poinformujemy o szczegółach.
Z poważaniem
Doering&Partnerzy
Dzień dobry,
mam zapytanie czy ostatecznie wiadomo, kto musi wdrożyć kanał zewnętrzny dla sygnalistów wśród samorządowców, JST?
Czy firmy prywatne również będą do tego zobowiązane?
Dziękuję za informację
Patrycja Wierzbowska
Urząd Marszałkowski
Pani Patrycjo, zgodnie z propozycją projektu chroniącego osoby zgłaszające naruszenia MRIPS od samego początku (tutaj nie zachodzą zmiany) są wymienione jednostki, które są/będą zobowiązane do stworzenia zewnętrznych kanałów zgłoszeniowych dla sygnalistów. I tak:
organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego (JST) – 2 807 podmiotów (2477 gmin + 314 powiatów + 16 województw)
naczelne i centralne organy administracji rządowej – około 120 podmiotów
terenowe organy administracji rządowej
Państwowa Inspekcja Pracy
Komendant Wojewódzki Policji
Prokuratura
regionalne izby obrachunkowe
Komisja Nadzoru Finansowego
inne organy państwowe
Więcej informacji w artykule: https://sygnalista24.info/um-ustka-wdrozenie-ochrony-sygnalisty-w-urzedzie/
Serdecznie pozdrawiam
Katarzyna Doering
Witam.
Dziękuję za przybliżenie różnicy pomiędzy kanałem zgłoszeniowym wewnętrznym a zewnętrznym dla sygnalistów.
Pozdrawiam
Maria Zagórska
woj. małopolskie
Bardzo proszę p. Mario. Cieszymy się, że możemy pomóc.
Do usłyszenia
Witam,
tak na szybko, czy jeśli jest duże prawdopodobieństwo odwetu na sygnaliście, kiedy nie działa jeszcze w Polsce ustawa?
Dziękuję za odpowiedź.
Whistleblower
Zgadza się.
Dla sygnalistów ważna informacja. Są już chronieni na mocy Dyrektywy UE od 17.12.2021r.
Zatem odwet nie wchodzi w grę, chyba że pracodawca naprawdę należy do “odważnych”.
Z poważaniem
Doering&Partnerzy